Haber Detayı
16 Temmuz 2020 - Perşembe 17:03
 
Ereğli, 15 Temmuz’un yıldönümünde yine sokaklardaydı..
Kdz.Ereğli’de 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nün 4’üncü yıldönümü nedeniyle Atatürk anıtı önünde program düzenlendi.
- Haberi
Ereğli, 15 Temmuz’un yıldönümünde yine sokaklardaydı..

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nün 4'üncü yıldönümü nedeniyle düzenlenen etkinlikler; 12.30’da Meydanbaşı Camisinde Kur’an-ı Kerim tilaveti ve Mevlid’i şerif okunmasıyla başladı. Ardından 13.30’da Kdz. Ereğli Merkez mezarlığında bulunan şehit kabirleri ziyareti ve saat 14.00’teki protokol tarafından şehit ailelerine gerçekleştirilen ziyaretler ile sürdü. Gece ise Kdz. Ereğli Kaymakamlığı tarafından düzenlenen program; saat 20.30’da Atatürk anıtı arkasında açılan Demokrasi ve Şehitler Fotoğraf sergisinin gezilmesi ile başladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ‘nın okunması ile devam eden demokrasi nöbeti öncesinde hazırlanan platformda Sela okunurken, daha sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ulusa Sesleniş konuşması sinevizyon vasıtasıyla tören alanında bulunanlara izletildi.

Bugünün, devlet ve millet hayatında gördükleri en alçak, en sinsi, en kalleş saldırılardan biri olan 15 Temmuz darbe girişiminin dördüncü yıl dönümü olduğunu hatırlatan Erdoğan, bu müstesna günde, bir yandan milletin kazandığı muhteşem zaferin sevincini, diğer yandan darbe girişimi esnasında kaybedilenlerin hüznünü birlikte yaşadıklarına değindi.

Allah'ın yardımı ve milletin cesaretiyle başarısızlığa uğratılan darbe girişimi sırasında, hainlerin kurşunları ve bombalarıyla şehit düşen 251 kişiye Allah'tan rahmet, yakınlarına ve Türk milletine başsağlığı dileyen Erdoğan, her kesimden vatandaşla, polis ve askerle darbe gecesi şehitler kervanına katılan 251 vatandaşın tamamının isminin, tarihe ve kalplere silinmemek üzere kazındığını vurguladı.

"ASLA UNUTMAYACAĞIZ!.."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Kahramanca verdikleri mücadelede gazilik unvanıyla şereflenen kardeşlerime de Rabbim'den sağlık ve afiyet temenni ediyorum. O gece darbecilere direnmek için sokaklara, meydanlara, saldırganların yöneldiği her yere akın akın koşan milletimizin her bir ferdine şükranlarımı sunuyorum. Hayatının baharındaki körpe fidanlardan bastonuna yaslanarak adeta uçarcasına hainlerin üzerine yürüyen aksakallı büyüklerimize kadar, bu mücadeleye katılan insanlarımızın hiçbiri asla unutulmayacaktır." değerlendirmesinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ardından, Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık da 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nün 4’üncü yıldönümünü nedeniyle bir konuşma yaptı.

Posbıyık, 15 Temmuz darbe girişiminin bertaraf edilmesinin Türk halkının demokrasiye olan inancının ve birikiminin bir göstergesi olduğunu dile getirdi.

"LAİK CUMHURİYETE HEP BİRLİKTE SAHİP ÇIKMALIYIZ!.."

Posbıyık, yaptığı konuşmada şunları kaydetti;

“Türkiye Cumhuriyeti, kuruluşundan günümüze kadar bir çok badire atlatmış, demokrasimiz darbelerden yara almıştır. Ancak Türk milleti hiçbir zaman demokrasi ve insan hakları mücadelesinden vazgeçmemiştir. Kimsesizlerin kimsesi olan Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş felsefesi, demokratik, laik bir rejime ve milli iradenin üstünlüğü ilkesine dayanır.

Türkiye, Osmanlı’dan bugüne kadar demokrasinin kurumlaşması ve yerleşmesi için çaba göstermiştir, göstermeye de devam edecektir. Ebedi başkomutanımız, kurucumuz Mustafa Kemal Atatürk, Kurtuluş Savaşı’mızın en zor günlerinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni açarak milli iradeye dayanmış ve 'Milletin kendisinden başka efendisi yoktur' demiştir. Hiçbir güç bu kazanımlarımızdan vazgeçmemizi bizden bekleyemez.

15 Temmuz darbe girişiminin bertaraf edilmesi, Türk halkının demokrasiye olan inancının ve birikiminin bir göstergesidir. Darbelere karşı etkin ve kalıcı mücadele ancak ve ancak demokratik bir sistemin tüm unsurlarıyla hayata geçirilmesiyle mümkün olur.

Türk milleti olarak 15 Temmuz 2016 gecesinde yaptığımız gibi halk egemenliğine ve Türkiye'nin laik, demokratik birikimine sahip çıkma kararlılığımız sürecektir. Darbe girişimine karşı yalnızca milletimiz değil Gazi Meclis ve siyasiler de ortak bir direniş sergilemiştir. Bu hain girişimin sorumluları mutlaka hukuk karşısında bedelini ödemek zorundadır.

Çok iyi bilinmelidir ki Türk Milleti, sivil ya da askeri hiç bir otoriter gücün kendi egemenliğini yok saymasına, laik ve demokratik yönetim şeklinin ortadan kaldırılmasına izin vermeyecektir.

Bizler, darbeleri ve darbe girişimlerini tarihin çöp sepetine atmak için var gücümüzle mücadele etmeye devam edeceğiz. Bu hedef, tarihi sorumluluğumuzdur.

Darbenin karşısındaki en önemli panzehir demokrasidir, açıklıktır, katılımdır. Laik Cumhuriyete hep birlikte sahip çıkmalıyız.

15 Temmuz’da yitirdiğimiz şehitlerimizi saygı ve rahmetle anıyorum. Gazilerimize minnet duygularımı iletiyorum. Demokrasiye sahip çıkma kararlılığı gösteren halkımıza şükranlarımı sunuyorum.

O gün Meclisteki bütün partiler, milletimiz, tek vücut olup darbenin karşısında yer aldı. Bundan sonra da darbelere geçit vermemek için hep birlikte olacağız.

Konuşmaların ardından Kdz. Ereğli Milli Eğitim Müdürlüğü’nce belirlenecek öğrenciler tarafından şiirler okutuldu ve ‘Demokrasi Neferi’isimli sinevizyon gösterisi programa katılanlara izletildi. Anıt önünde düzenlenen program, 00.13’te ilçedeki tüm camilerden selalar okunmasıyla son buldu.

Programa; Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, Karadeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Hüseyin Sami Uyar, Kdz. Ereğli Cumhuriyet Başsavcısı Huzeyfe Yücedağ, Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, Gülüç Belde Belediye Başkanı Mustafa Gökhan Demirtaş, Ormanlı Belediye Başkanı Bayram Başol, Kdz. Ereğli İlçe Emniyet Müdürü Hakan Çelik, Kdz. Ereğli İlçe Jandarma Komutan Vekili Başçavuş Cihangir Cihan, AK Parti Kdz. Ereğli İlçe Başkanı Fatih Çakır, Kdz. Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Arslan Keleş, Kdz. Ereğli Şoförler Odası Yönetim Kurulu Başkanı Cevdet Civelek, Kdz. Ereğli TSO Meclis Başkanı İlhan Yazıcıoğlu, Erdemir yetkilileri, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Ereğli,, 15, Temmuz’un, yıldönümünde, yine, sokaklardaydı..,
Yorumlar
Haber Yazılımı
Zonguldak Ereğli Nöbetçi Eczaneleri