Haber Detayı
03 Nisan 2019 - Çarşamba 12:35
 
Ereğli'den bir yıldız doğdu!..
Kdz.Ereğli doğumlu İlkay Bora Öder, Türkiye’nin son yıllarda yetiştirdiği en iyi müzisyenlerden biri. Conservatorio Statale di Musica "Alfredo Casella" - L'Aquila'da kompozisyon eğitimi alan genç adam, İtalya’da konservatuvar tarihinde sadece 13 kişiye verilmiş olan Menzione d’Onore ödülünü almaya hak kazandı..
KÜLTÜR Haberi
Ereğli'den bir yıldız doğdu!..

Associazione Culturale Lituana Musica Vitale’de sorumlu besteci olarak görev yapan Öder, genellikle 40 yaş ve üstü bestecilerin görevlendirildiği bu statüye 29 yaşında sahip oldu. Besteleri senfoni orkestraları tarafından yorumlanan genç besteci, film müziği alanında projeler yapmak istiyor.

İlkay Bora Öder, son yıllarda Türkiye’den çıkan en genç ve en başarılı müzisyenlerden biri. 1 Ocak 1989 Zonguldak/Ereğli doğumlu Bora’nın çocukluğu Antalya’da geçmiş. Müzikte ilk göz ağrısı rock ve caz müzik. Bu alandaki macerası da 15 yaşında elektro gitar çalarak başlamış.

Üniversitede Süleyman Demiral Üniversitesi’nde Müzikoloji eğitimi almış. 20 yaşında Erasmus programıyla yurtdışına gitmeye karar verdiğinde üç ülke alternatifi varmış: İspanya, Polonya ve İtalya. Tercihini İtalya’dan yana yapan genç adam, girdiği sınavdan başarılı bir sonuç almasının ardından, Conservatorio Statale di Musica "Alfredo Casella" - L'Aquila'da kompozisyon eğitimi başlamış. Bora, İtalya’daki konservatuvar lisans eğitiminin tam 10 yıl sürdüğünü söylüyor. İlk beş sene ön lisans, üç sene lisans ve son iki sene ise yüksek lisans. Kendisi eğitim göreceği alanda piyano konusunda biraz yetersizmiş ancak, ‘’absolut’’ kulağa sahip olduğu anlaşılınca eğitmenleri kendisine yardımcı olmuşlar ve piyano derslerinden borçlu sayılıp, derslerini paralel olarak vermesi şartıyla eğitimine devam etmiş ve beş senelik ön lisansı, 10 üzerinden 9 buçuk ortalamayla iki senede tamamlamış.

O dönem maddi anlamda da zorlandığı bir dönemmiş, eğitime devam ederken, bir taraftan da çalışmış. O süreç içinde eğitmenleri de kendisini çok desteklemiş. Arkadaşlarıyla Irish Pub’da müzik yaptığı günler olmuş. Ancak lisans başladığında aldığı burs hayatını kolaylaştırmış. Lisans bitirme tezi için ‘’Anatolia’’ isimli 12 dakikalık bir beste yapan Bora, Anadolu’nun farklı bölgelerinin izlerini taşıyan ezgileri bestesine yansıtmış ve bir Doğu-Batı sentezi ortaya çıkarmış. Bu beste bir kayıt stüdyosunda değil, bizzat orkestra eşliğinde çalınmış. Aynı beste, çok kısa bir zaman içinde halk konserinde yeniden icra edilmiş.

Kaynak: (yeni ufuk) - yeni ufuk Editör:
Etiketler: Ereğli'den, bir, yıldız, doğdu!..,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Ereğli'den bir yıldız doğdu!..
Ereğli'den bir yıldız doğdu!..
Ereğli'den bir yıldız doğdu!..
Ereğli'den bir yıldız doğdu!..
Ereğli'den bir yıldız doğdu!..
Ereğli'den bir yıldız doğdu!..
Yorumlar
Haber Yazılımı
Zonguldak Ereğli Nöbetçi Eczaneleri