Yazı Detayı
28 Nisan 2021 - Çarşamba 16:54
 
Her Takıntı Bir Rahatsızlık mıdır?
HATİCE ÜNAL
 
 

OKB
Obsesif Kompulsif Bozukluk
Obsesyon Nedir?


Kişinin zihninde istemesede devam eden, susturamadığı düşüncelerdir. Obsesyonlar "temizlik, mikrop ya da hastalık bulaşması, kötü bir şey yapma, kötü bir şey olacağına inanama, dini ya da cinsel" içerikler taşıyabilir. 
Kompulsiyon ise istemediğimiz halde zihnimizden atamadığımız düşüncelerimizi davranış haline getirmektir.
Kompulsiyonlar “düzenleme, simetri, sıralama, sayma, kontrol etme" gibi sürekli tekrar eden davranışlar olabilir. 
Küçük bir örnekle açıklayacak olursak:

Evden çıkmadan acaba ocağı kapattım mı(!)


Acaba prizlerde takılı bir şey kaldı mı(!)


İyice temizleyeyim marketten aldık sonuçta paketleri iyice yıkayayım bunlar mikrop yuvası(!)


Sakın "Aa bunlar bende var kesin OKB'yim." Demeyin. Hemen kendinizi damgalamayın!

Bu düşünceler günlük hayatınızı ciddi anlamda sekteye uğratmalı. 
Saplantılı düşünceler olmalı. 


Bir düşüncenin saplantı olabilmesi için kaygı ve huzursuzluğa yol açan tekrarlayan ve istenmeyen düşüncelerden oluşması gerekir.
İkinci olarak bu düşünceleri bastırmayı, görmezden gelmeyi denemiş olmanız gerekir. Bu saplantılar korku ve kaygıya neden olur. Saplantılarımızın ve kaygılarımızın önüne geçebilmek için kişi belli davranış ya da ritüelleri tekrarlama gereksinimi hisseder. Bu davranış ve ritüeller kompulsiyondur(zorlantıdır).


Bu kontrolleri her birey yapar fakat OKB varsa birey bunu defalarca tekrarlar. Hatta bir çok kişinin evden çıkmadan yapılacaklar listesi vardır.


Peki kompulsiyonların kaygısı nedir?


Örneğin temizlik kompulsiyonunun kaygısı mikroplardır, ya da sürekli bir kelimeyi tekrarlamak, bir şeyi belli sayılarda tekrarlamak bunun kaygısı ise yapmazsa kötü bir şey olacağına inanmaktır.
OKB kültüre göre değişikliklerde gösterebilir.


Örneğin merdivenin altından geçmemek, uğurlu bir eşyanızı yanınızdan ayırmamak ( bir şeylerin güzel gitmesinin nedenin uğurlu eşyamızın yanımızda olduğuna inanmak).


Bu inanç ve davranışlar günlük aktiviteleri etkilemediği sürece sorun yaratmaz. Ancak günlük işleyişinize engel olmaya başladığında ve sizi rahatsız etmeye başladığında bir rahatsızlıktan boyutundan bahsedebiliriz.

Bu durumlara pandeminin getirdiği durumlardan örnekle açıklayalım:


Kişi mikrop, virüs bulaşacak korkusu ile sürekli bir şeyleri yıkar, siler, ellerini yıkar, evinden dışarı çıkmaz. Çünkü evinde güvende hisseder evi bildiği yerdir. Bunlar günümüz için doğru şeyler olarak düşünülebilir. Nitekim doğruda. Fakat bunlar aşırı ise size zarar veriyorsa rahatsızlıktır. Elleriniz sürekli dezenfekte etmekten yıkamaktan tahriş olabilir, saatlerce duştan çıkamayabilirsiniz çünkü kendinizi yeterince temiz hissetmezsiniz,çevrenizdekileri kendinizden uzaklaştırabilirsiniz.


Her insan hayatında korkular kaygılar yaşayabilir. Ama bu durum kaygıdan evden çıkamamak ya da evim kirlenecek diye içeri birilerini almamak boyutunda değildir.


OKB aile ve iş hayatınızı, ilişkilerinizi büyük oranda olumsuz etkiler, yaşam kalitenizi düşürür.
Bu durumları kendinizde görüyorsanız tedaviye başlamanız gerekebilir. Yoksa bu durumlar giderek artar kronikleşebilir. 
OKB tedavisi bazen yalnızca terapi , yalnızca ilaç ya da ikisi birlikte yürütülmektedir.


Yukarıda da bahsettiğim gibi ben de bunlar var acaba ben de mi böyleyim ya da ikisi var dikkat edeyim olmayayım beyninize bu mesajı göndermeyin! Duyarlılık oluşturmayalım,  hassasiyetimizi arttırmayalım sevgili arkadaşlar(!)

 
Etiketler: Her, Takıntı, Bir, Rahatsızlık, mıdır?,
Yorumlar
Haber Yazılımı
Zonguldak Ereğli Nöbetçi Eczaneleri